CN DELSS1.27
DigiKey Part Number
475-CNDELSS1.27TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-CNDELSS1.27CT-ND - Cut Tape (CT)
475-CNDELSS1.27DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN DELSS1.27
Description
EMITTER IR 947NM 100MA 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Infrared (IR) Emitter 947nm 1.2V 100mA 2.9mW/sr @ 20mA 120° 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.2V
Manufacturer
ams-OSRAM USA INC.
Viewing Angle
120°
Series
Orientation
Top View
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Infrared (IR)
Qualification
AEC-Q102
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Mounting Type
Surface Mount
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
2.9mW/sr @ 20mA