PT02SE-20-16P(025)
DigiKey Part Number
PT02SE20-16P(025)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT02SE-20-16P(025)
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Shell Finish
Black Zinc Cobalt
Color
Black
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
20-16
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C