PT01A-12-10P(SR)
DigiKey Part Number
PT01A-12-10P(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT01A-12-10P(SR)
Description
CONN RCPT MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Olive Drab
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Cable Opening
0.312" (7.92mm)
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C