SFV12R-4STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-5197-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5197-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5197-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV12R-4STBE1HLF
Description
CONN FPC TOP 12POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFV12R-4STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)