HFW13S-4STZE1HLF
DigiKey Part Number
609-HFW13S-4STZE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HFW13S-4STZE1HLF
Description
CONN FFC FPC VERT 13POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HFW13S-4STZE1HLF Models
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Series
Cable End Type
Straight, Tapered
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Flat Flex Type
FFC, FPC
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)