DILB20P-223TLF
DILB20P-223TLF
DILB20P-223TLF
DigiKey Part Number
609-4714-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DILB20P-223TLF
Description
CONN IC DIP SOCKET 20POS TIN
Customer Reference
Detailed Description
20 (2 x 10) Pos DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Socket Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DILB20P-223TLF Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish - Post
Tin
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Type
DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Contact Material - Post
Copper Alloy
Number of Positions or Pins (Grid)
20 (2 x 10)
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating
Tin
Termination Post Length
0.124" (3.15mm)
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Copper Alloy
Current Rating (Amps)
1 A
Mounting Type
Through Hole
Contact Resistance
30mOhm