DEO2V2S81C5M40LF
DigiKey Part Number
DEO2V2S81C5M40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEO2V2S81C5M40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 2P R/A PRESS-FIT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets and Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DEO2V2S81C5M40LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
40A
Connector Style
Backset Spacing
0.458" (11.64mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) - 2V2, 2W2C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C