DD50P565MTXLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DD50P565MTXLF
DigiKey Part Number
DD50P565MTXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD50P565MTXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DD50P565MTXLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows
3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C