DAV3W3S743G30LF
DigiKey Part Number
DAV3W3S743G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3W3S743G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DAV3W3S743G30LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
30A
Connector Style
Backset Spacing
0.374" (9.50mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C