DAV15P065TXLF
DigiKey Part Number
DAV15P065TXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV15P065TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAV15P065TXLF Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold or Gold, GXT™
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
Natural
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Wire Gauge
20 AWG
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C