DAV11W1S500G00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAV11W1S500G00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAV11W1S500G00LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |