DAP15P565TXLF
DigiKey Part Number
DAP15P565TXLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAP15P565TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
DAP15P565TXLF Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Voltage Rating
1000V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C