DAL3V3S543M40LF
DigiKey Part Number
DAL3V3S543M40LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAL3V3S543M40LF
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets and Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAL3V3S543M40LF Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
40A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 3W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C