D50S90C6PX00LF
DigiKey Part Number
D50S90C6PX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50S90C6PX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D50S90C6PX00LF Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C