D50P91C4PX00LF
DigiKey Part Number
D50P91C4PX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P91C4PX00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D50P91C4PX00LF Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C