D25S33E4PA00LF
D25S33E4PA00LF
D25S33E4PA00LF
DigiKey Part Number
609-5879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S33E4PA00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S33E4PA00LF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Thermoplastic
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C