CED012841142001
DigiKey Part Number
609-CED012841142001TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-CED012841142001CT-ND - Cut Tape (CT)
609-CED012841142001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CED012841142001
Description
CONN EDGE DUAL FML 284POS 0.031
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
284 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.031" (0.80mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CED012841142001 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Lock
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
142
Color
Black
Number of Positions
284
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Material - Insulation
Thermoplastic
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)