BPS8B96FLD000Z1LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BPS8B96FLD000Z1LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BPS8B96FLD000Z1LF |
Description | CONN DIN RCPT 96POS |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BPS8B96FLD000Z1LF Models |
Category | Level, Class 2 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Free Hanging (In-Line) |
Series | Termination IDC |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Current Rating (Amps) 1.5A |
Number of Positions 96 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Material - Insulation Polyester Thermoplastic, Glass Filled |
Pitch 0.100" (2.54mm) | Base Product Number |