98424-S52-12ALF
DigiKey Part Number
609-98424-S52-12ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-98424-S52-12ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-98424-S52-12ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-S52-12ALF
Description
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-S52-12ALF Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Features
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)