98424-F52-50ALF
DigiKey Part Number
609-98424-F52-50ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-98424-F52-50ALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98424-F52-50ALF
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98424-F52-50ALF Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.244" (6.20mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Material
Thermoplastic
Features
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)