98417-G61-16ULF
DigiKey Part Number
98417-G61-16ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98417-G61-16ULF
Description
CONN HEADER R/A 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
98417-G61-16ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.240" (6.10mm)
Packaging
Tube
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Keying Slot
Insulation Color
Cream
Style
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V (AC/DC)