89096-102LF
89096-102LF
89096-102LF
DigiKey Part Number
609-2506-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
89096-102LF
Description
CONN RCPT BLADE PWR 10P EDGE MNT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
89096-102LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Layout, Typical
10 Power
Series
Features
Board Guide, Spacer
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Female Blade Sockets
Color
Natural
Connector Style
Blade Power
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.157" (4.00mm)
Voltage Rating
1000V