77311-818-36LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1.548
Datasheet
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
77311-818-36LF
77311-818-36LF
DigiKey Part Number
609-4436-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-818-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
77311-818-36LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.450" (11.43mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact