77311-101-11LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 11 position 0.100" (2.54mm)
Bergstik, MezzSelect, Basics+
77311-101-11LF
DigiKey Part Number
77311-101-11LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-101-11LF
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
77311-101-11LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Series
Overall Contact Length
0.425" (10.80mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact