101R014FB110 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 101R014FB110 |
Description | MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 14 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 101R014FB110 Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Amphenol ICC (FCI) | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness Flash |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 1mm |
Number of Positions 14 | Height Above Board 0.031" (0.80mm) |
Pitch 0.014" (0.35mm) | Base Product Number |