10148136-012LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-6592-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10148136-012LF |
Description | CONN RCPT HSG 12POS 2.00MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10148136-012LF Models |
Category | Row Spacing 0.079" (2.00mm) |
Mfr | Mounting Type Panel Mount |
Series | Contact Termination Crimp |
Packaging Bulk | Fastening Type Locking Ramp |
Part Status Active | Color Black |
Connector Type | Insulation Material Thermoplastic |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Positions | Note Contacts Sold Separately |
Pitch 0.079" (2.00mm) | Base Product Number |