10142707-12LF
10142707-12LF
Amphenol ICC Minitek® Pwr 5.7 | Digi-Key Daily
10142707-12LF
DigiKey Part Number
609-5466-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10142707-12LF
Description
CONN RCPT HSG 12POS 5.70MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.224" (5.70mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10142707-12LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.224" (5.70mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Glow Wire Compliant
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Halogen Free
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.224" (5.70mm)