10132445-16LF
DigiKey Part Number
10132445-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10132445-16LF
Description
CONN RCPT HSG 16POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.118" (3.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10132445-16LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Glow Wire Compliant
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.118" (3.00mm)