10082627-404HLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-10082627-404HLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10082627-404HLF |
Description | CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10082627-404HLF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.318" (8.08mm) |
Series | Contact Length - Post 0.120" (3.05mm) |
Packaging Bag | Overall Contact Length 0.538" (13.67mm) |
Part Status Active | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Connector Type | Contact Shape Square |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Mating Tin |
Pitch - Mating | Contact Finish Thickness - Mating 100.0µin (2.54µm) |
Number of Positions | Contact Finish - Post Tin |
Number of Rows 1 | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Style | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Shrouding Unshrouded | Insulation Color Black |
Mounting Type | Current Rating (Amps) 3A |