10063545-400HLF
DigiKey Part Number
609-10063545-400HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10063545-400HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10063545-400HLF
Description
CONN HEADER VERT 20000POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole Cuttable position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10063545-400HLF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.455" (11.56mm)
Series
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Overall Contact Length
0.646" (16.40mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A