L77TSAH15SOL2RM8 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77TSAH15SOL2RM8-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77TSAH15SOL2RM8 |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77TSAH15SOL2RM8 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock |
Number of Positions | Voltage Rating 600V |
Number of Rows 2 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |