L77DFC37S1ATN | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L77DFC37S1ATN-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L77DFC37S1ATN |
Description | CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | L77DFC37S1ATN Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 20.0µin (0.51µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Color Black |
Mounting Type | Contact Form Machined |
Shell Size, Connector Layout 4 (DC, C) | Dielectric Material Thermoplastic, Glass Filled |
Contact Type Signal | Contact Material Copper Alloy |
Flange Feature Housing/Shell (Unthreaded) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |