L717DB25PAM4B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 101
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 82
Datasheet
In Stock: 0
Image for L717DB25PAM4B is not available
L717DB25PAM4B
DigiKey Part Number
L717DB25PAM4B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717DB25PAM4B
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
L717DB25PAM4B Models
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C