SIP050-1X14-160BLF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SIP050-1X14-160BLF is not available
SIP050-1X14-160BLF
DigiKey Part Number
SIP050-1X14-160BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIP050-1X14-160BLF
Description
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD
Customer Reference
Detailed Description
14 (1 x 14) Pos SIP Socket Gold Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Closed Frame
Series
Termination
Solder
Packaging
Bag
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Post
Tin
Type
SIP
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Number of Positions or Pins (Grid)
14 (1 x 14)
Contact Material - Post
Brass
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Housing Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Contact Finish - Mating
Gold
Termination Post Length
0.095" (2.41mm)