DBO17W2S700G30LF
DigiKey Part Number
DBO17W2S700G30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBO17W2S700G30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBO17W2S700G30LF Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Series
Contact Finish
Gold
Current Rating (Amps)
7.5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Contact Material
Brass, Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C