DAV3V3S300H30LF
DigiKey Part Number
DAV3V3S300H30LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAV3V3S300H30LF
Description
CONN D-SUB RCPT 3POS VERT SOLDER
Detailed Description
3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets and Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAV3V3S300H30LF Models
Category
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features
Board Lock
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C