DAV15P065TXLF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAV15P065TXLF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAV15P065TXLF |
Description | CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAV15P065TXLF Models |
Category | Termination Solder Cup |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold or Gold, GXT™ |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Color Natural |
Number of Positions | Dielectric Material Thermoplastic |
Number of Rows 2 | Wire Gauge 20 AWG |
Mounting Type | Contact Material Copper Alloy |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |