DAO7W2S300G30LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DAO7W2S300G30LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DAO7W2S300G30LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 7POS VERT SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 7 (5 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DAO7W2S300G30LF Models |
Category | Flange Feature Board Side (4-40) |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 7.5A, 30A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Lock |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Brass |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 7W2 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |