D50S90C6PX00LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | D50S90C6PX00LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D50S90C6PX00LF |
Description | CONN D-SUB RCPT 50POS VERT PRESS |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | D50S90C6PX00LF Models |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 300V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Dielectric Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |