D25S23A4GV00LF
DigiKey Part Number
D25S23A4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D25S23A4GV00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
D25S23A4GV00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.409" (10.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyester
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C