CD15S13E4RL12LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CD15S13E4RL12LF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CD15S13E4RL12LF |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 15P R/A PASTE |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CD15S13E4RL12LF Models |
Category | Termination Solder Paste |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 5A per Contact |
Connector Style | Backset Spacing 0.350" (8.89mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Board Guide, Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 3 | Color Black |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 1 (DE, E) High Density | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |