BPS8B96FLD000Z1LF
DigiKey Part Number
BPS8B96FLD000Z1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPS8B96FLD000Z1LF
Description
CONN DIN RCPT 96POS
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
96 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BPS8B96FLD000Z1LF Models
Category
Level, Class
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Termination
IDC
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions
96
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Material - Insulation
Polyester Thermoplastic, Glass Filled
Pitch
0.100" (2.54mm)