95278-401B16LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 1.500
Datasheet
Sullins Connector Solutions
In Stock: 537
Connector Header Surface Mount 16 position 0.100" (2.54mm)
95278-401B16LF
DigiKey Part Number
95278-401B16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-401B16LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-401B16LF Models
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact