77311-822-12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
77311-822-12LF
DigiKey Part Number
77311-822-12LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77311-822-12LF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
77311-822-12LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.305" (7.75mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.525" (13.34mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact