101R014FB110
DigiKey Part Number
609-101R014FB110TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-101R014FB110CT-ND - Cut Tape (CT)
609-101R014FB110DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101R014FB110
Description
MICRO BTB CONNECTOR, P=0.35MM, S
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
101R014FB110 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
1mm
Number of Positions
14
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)