10166143-00012C1LF
DigiKey Part Number
609-10166143-00012C1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10166143-00012C1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10166143-00012C1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10166143-00012C1LF
Description
MINITEK127 1.27MM, VERTICAL HEAD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10166143-00012C1LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.079" (2.00mm)
Series
Insulation Height
0.031" (0.80mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Plastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC