10118194-0001LF
DigiKey Part Number
609-4618-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4618-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4618-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10118194-0001LF
Description
CONN RCPT USB2.0 MICRO B SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB - micro B USB 2.0 Receptacle Connector 5 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
EDA/CAD Models
10118194-0001LF Models
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
1.8A per Contact
Part Status
Active
Voltage - Rated
100VAC