10076801-101-26LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 609-10076801-101-26LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 10076801-101-26LF |
Description | CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 10076801-101-26LF Models |
Category | Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm) |
Mfr | Contact Length - Post 0.098" (2.50mm) |
Series | Overall Contact Length 0.440" (11.18mm) |
Packaging Bag | Insulation Height 0.112" (2.85mm) |
Part Status Active | Contact Shape Square |
Connector Type | Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™ |
Contact Type Male Pin | Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm) |
Pitch - Mating | Contact Finish - Post Tin |
Number of Positions | Contact Material Phosphor Bronze |
Number of Rows 2 | Insulation Material Thermoplastic |
Row Spacing - Mating | Operating Temperature -65°C ~ 130°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Unshrouded | Current Rating (Amps) 3A per Contact |