Image for L77DFC37S1ATN is not available
L77DFC37S1ATN
DigiKey Part Number
L77DFC37S1ATN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DFC37S1ATN
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L77DFC37S1ATN Models
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C