L77DFA15SOL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 633
Datasheet
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 615
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 966
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
In Stock: 0
Image for L77DFA15SOL2 is not available
L77DFA15SOL2
DigiKey Part Number
L77DFA15SOL2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DFA15SOL2
Description
CONN D-SUB RCPT 15P PNL MNT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
L77DFA15SOL2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C